Raziskovalno vprašanje: Ali lahko zmanjšamo porabo pitne vode pri ročnem pomivanju posode?

• Koliko vode se porabi z ročnim pomivanjem posode?
  • Ali je pomivalni stroj res tako varčen?
  • Ali lahko navadno pipo spremenimo v pametno pipo?

Problem

• Pokvarjen pomivalni stroj pri članih ekipe,
  • pogovori s sorodniki, znanci in sosedi – občutijo to kot problem,
  • pogovor z inženirstvom vodarstva in hidrologije.

Naša rešitev: Splash&Dish

• Pipa z dvema senzorjema za distanco,
  • skupaj z nastavki zmanjšuje porabo vode do 70%,
  • rešitev avtomatska ali ročna,
  • menjava curka in temperature.

Prednosti

• Enostavna uporaba,
  • Omogoča nadgradnjo obsoječe pipe,
  • Zmanjša porabo vode.

• Inženir vodarstva in hidrologije,
  • geografinja,
  • diplomirani inženir elektrotehnike,
  • strojni inženir.

• Starši, strokovnjaki,
  • ciljna publika – porabniki vode v gospodinjstvu, sošolci in učitelji
  • spletna stran ekipe: www.fllbw.si

Ugotovili smo da se pri pomivanju posode v gospodinjstvu porabi prevelika količina pitne vode. O prisotnosti problema smo vprašali sorodnike,prijatelje ter sošolce. Večina iz med njih je problem potrdila, zato smo naredili spletno anketo za vse posameznike. Kar 65% je odgovorilo, da je problem prisoten tudi pri njih. Sami pa smo naredili preglednico, v kateri smo zabeležili koliko vode porabimo povprečno pri ročnem pomivanju posode za zajtrk, kosilo ter večerjo, koliko časa jo pomivamo ter s katerimi pripomočki. Tako smo ugotovili da je problem z porabo pitne vode v gospodinjstvu res prisoten in smo začeli iskati rešitev.

Naša rešitev Splash&DishBW je pripomoček, ki v kuhinji zmanjša porabo vode pri ročnem pomivanju posode. Deluje s pomočjo dveh ultrasoničnih senzorjev, ki zaznavata, če posodo pomivamo z gobico saj se takrat val odbije v drugo smer in ga senzor ne zazna zato odpre toplo vodo in preklopi na normalen curek. Če pa zazna samo krožnik in se val odbije nazaj in zazna krožnik, se zapre topla in odpre hladna voda ter, ker spiramo posodo, se pipa preklopi na razpršen curek. Senzorska funkcija se lahko tudi izklopi za primer nalivanja vode v kozarec ali umivanja sadja.
Razvili pa smo tudi drugo opcijo za tiste, ki pipe ne želijo menjati da samo pritrdijo senzorje na mesto pod pipo ter na dnu pipe in motorček na odpiralni ročaj na pipi.